HAFİF ALÜMİNYUM MİMARİ

Otomobil tasarımı ve yapımı söz konusu olduğunda, sağlam ve güvenilir Hafif Alüminyum Mimari 70 yıldan uzun bir süredir Jaguar felsefesinin bir parçasını oluşturuyor.

1940’larda ilk Jaguar XK120’de alüminyum paneller kullanıldı. 1950’lerde Jaguar C‑Type ve D‑Type yarış otomobilleri Le Mans’da büyük üstünlük sağlarken 1960’larda hafif Jaguar E-Type modeli, alüminyum şasi ve gövde tasarımında öncüydü. 2003 yılında simge haline gelen Jaguar XJ modelimizi önceki modeline göre yüzde 40 daha hafif alüminyum bağlantılı ve perçinli yapıyla yeniden tasarladık. Günümüzün Jaguar sedan modelleri, spor otomobilleri ve SUV’ları beşinci nesil alüminyum teknolojisinin avantajlarından yararlanıyor.Alüminyumun temel avantajı eşit miktarda çeliğin ağırlığının üçte birine sahip olmasıdır. Bu özellik, eşdeğer çelik şasiye göre önemli ölçüde daha hafif bir şasi imal etme kabiliyetini sunarken, yakıt ekonomisini iyileştirir, emisyonu azaltır ve çok daha dinamik bir sürüş deneyimi sağlar. Alüminyum şasi ile tasarruf edilen her 100 kg, otomobilin CO2 emisyonunu 9 g/km ve yaşam boyu yakıt tüketimini 800 litreye kadar azaltır.Alüminyum felsefemiz ağırlık tasarrufu sağlamasının yanı sıra daha sağlam, daha güvenli, daha güçlü ve çok daha güvenilir tasarımlar yaratır.Üretim malzemesi olarak alüminyum kullanımı konusunda uzmanız. Dış paneller için yalnızca 0,9 mm kalınlığında veya daha güçlü olması gereken yerlerde yaklaşık 3 mm kalınlığında ham alüminyum saca karmaşık, güçlendirici şekil ve formlar verilir ve 2.000 tona kadar kuvvet kullanılarak milimetrik hassasiyette delikler açılır. Bu işlem şaşırtıcı sonuçlar yaratır. Jaguar F‑PACE’in yan paneli ürettiğimiz en büyük panellerden biri olmasına rağmen yalnızca 5,8 kg’dır.

"JAGUAR’IN ALÜMİNYUM FELSEFESİ... DAHA SAĞLAM, DAHA GÜVENLİ, DAHA GÜÇLÜ VE DAHA GÜVENİLİR TASARIMLAR YARATMAKTIR.”

Havacılık/uzay endüstrisinden aldığımız derslerle alüminyum şasi imalatında “perçinle bağlama” adı verilen devrim niteliğinde bir yöntem yarattık. Alüminyum paneller süper güçlü bir yapıştırıcıyla birbirine bağlanır. Ardından çinko kaplı bor çeliğinden perçinlerle, yaklaşık 10 ton kuvvet kullanılarak zımbalanır.Şasi boya atölyesinde 170ºC’de fırınlanırken bu hava geçirmez alüminyum sandviç, beton sertliği kazanır. Böylece ince alüminyum sac, son derece sert bir yapıya dönüşür. Yalnızca 261 kg ağırlığında ancak çok yüksek burulma sertliğine sahip Jaguar F‑TYPE spor otomobilin alüminyum monokok gövdesi buna bir örnektir. Jaguar XE modelinde bu fikir bir sonraki seviyeye taşınarak şimdiye kadarki en sert Jaguar sedan tasarımı ortaya çıkarılmıştır.Alüminyum üretimi son derece sessizdir ve daha çevre dostudur, ayrıca geleneksel çelik şasi üretimine kıyasla daha az enerji gerektirir. Alüminyum, geri dönüşüm sırasında malzemenin yapısal bütünlüğünden ödün vermeksizin, ham alüminyum elde edilirken kullanılan enerjinin yalnızca yüzde 5’ini tüketir. Tüm bunlar daha yola çıkmadan Jaguar’ın çevre ayak izini azaltmaya yardımcı olur.Alüminyum teknolojisi, daha verimli ve dinamik performans için ağırlığı azaltmasının yanı sıra dayanıklılığı ve güvenilirliği de artırır. Jaguar Land Rover’ın yeni nesil Ingenium motorlarının merkezinde 24 kg daha hafif olan, sürtünme açısından yüzde 17 daha iyi ve beş desibel daha sessiz alüminyum döküm blok ve kafa malzemesi kullanılır.Bu sayede yeni nesil otomobillerimiz içten dışa daha güvenli, daha verimli ve her açıdan daha güvenilirdir.

yt:ADT4jIi4Hu0
Jaguar XF Hafif Alüminyum Mimari
DİĞER HİKAYELER
GLOBAL TESİSLER

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Her bir Jaguar otomobilinin yüksek kapasiteli, sağlam ve güvenilir olması için çok kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir.
DAHA FAZLA BİLGİ
SANAL MÜHENDİSLİK

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Yeni ürünlerin ve bunların arkasındaki gelişmiş teknolojinin daha hızlı, daha verimli ve çok daha sağlam şekilde geliştirilmesi için son teknoloji ürünü sanal mühendislik araçlarına yatırım yapıyoruz. Böylece çok daha sağlam, dayanıklı ve güvenilir Jaguar otomobilleri ortaya çıkıyor.
DAHA FAZLA BİLGİ
TEST SÜRECİ

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Bitmiş ürünün daha sağlam, güvenilir olması ve satın aldığınız modelin sürdüğünüz en güvenli otomobil olması amacıyla Jaguar otomobillerin her parçası, tasarım, geliştirme ve üretim aşamalarında güvenlik, dayanıklılık ve kalite açısından binlerce teste tabi tutulur ve kontrolden geçer.
DAHA FAZLA BİLGİ