JAGUAR C-X16

JAGUAR C-X16

C-X16 — PERFORMANS

C-X16, mükemmel 50:50 ağırlık dağılımına ve 280 kW, 450 Nm prototip hibrid güç aktarımlı 3.0 litre V6 süperşarjlı benzinli motor ile buna ek olarak 70kW, 235Nm elektrikli motor desteğine sahiptir. Arkadan itişli sekiz ileri şanzımanıyla bu hibrid güç aktarım sistemi, hafif bir otomobil olan C-X16'nın sıfırdan 100 km/sa hıza 4,4 saniyede ulaşmasını sağlar ve otomobilin azami hızı 300 km/sa'tir.

Yeni V6 motor, güç ve esneklik sağlamak adına, çapraz şekilde cıvatalanmış ana yatak keplerine sahip yüksek basınçlı dökme blok yapıdadır ancak sekiz silindirli versiyonu ile aynı hafif alüminyum yapıya sahiptir. Çift kamlı dört valfli silindir başları, üretimin çevre üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmıştır.

Hafif alüminyum şasi, 41 mpg'lik yakıt tüketimi ve 165 g/km CO2 emisyonu ile tasarruf sağlar. Gerçek sürüş koşullarında yakıt verimliliğini artırmak için, sekiz ileri şanzımana Jaguar'ın akıllı Stop/Start sistemi eklenmiştir; bu sayede şanzıman, otomobilin durdurulmasından 300 milisaniye sonra motoru kapatır. XF modelinde oldukça beğeni toplayan bu sistem, sürücünün ayağı fren pedalından gaz pedalına gidinceye kadar otomobilin çalıştırılmasını sağlayan Çift Solenoid Marş Motoruna sahiptir.

Güçle birlikte aynı zamanda Jaguar otomobillerine özgü bir zarafet sağlaması için, V6 motorun ön ve arka kısımlarında bağımsız olarak dönen denge ağırlıklarından oluşan patentli bir sistem bulunur. Hassas ve güçlü V8'e aşina olan herkes, V6'nın da kendine özgü sesiyle aynı güç ve hassasiyet özelliklerini sunduğunu, bunun yanı sıra daha büyük oranda yakıt tasarrufu ve SULEV 30 (Süper Ultra Düşük Emisyonlu Araç) ve EU VI standartlarıyla uyumlu emisyon azaltımı sağladığını görür.

C-X16 - YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ

C-X16 - YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ

C-X16 - Sürücü Odaklı İç Mekan

C-X16 - Sürücü Odaklı İç Mekan