JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

26.04.2019

JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR

Jaguar tutkunu David Gandy

Jaguar Classic uzmanları Jaguar tutkunu ve müşterisi David Gandy’nin taleplerine uygun olarak 1954 Model XK120’yi yeniden tasarladı. David Gandy konu hakkında şunları söyledi: “2013 ve 2014 yıllarında Mille Miglia’da bir Jaguar XK120 kullandıktan sonra bu son derece özel otomobillerden bir tanesine sahip olmak istediğimi anladım. Jaguar Classic ekibi bu otomobili geliştirirken olağanüstü bir iş çıkardı ve kendilerinden istediğim her şeyi tamamladı. Otomobilin yaratım sürecine bütünüyle dahil olmak harikaydı.”

Jaguar Classic

Jaguar Classic’in özel kaynak tedarik ekibi ABD Kaliforniya’da uygun bir 1954 model otomobilin izini buldu ve mümkün olduğu ölçüde orijinal otomobilden parçalar tedarik etti. Jaguar Classic Yöneticisi Calum McKechnie konu hakkında şunları söyledi: “Bu benzersiz XK120, Jaguar Classic'in tüm müşterileri için sunduğu uzmanlık, beceri ve işçiliği yansıtıyor. Simge haline gelmiş bu spor otomobili mekanik anlamda hayata döndürmenin yanı sıra detaylara gösterilen özen ve özel iç tasarım, David’in otomobilini diğerlerinden ayırt ediyor.”

Jaguar Classic

2.700 saatlik çalışmayla standart model, benzersiz güncellemelerle ilhamını XK120 Lightweight modelinden alan yarışa hazır bir otomobile dönüştü. Diğer iyileştirmeler arasında yüksek gerilim altında çok daha dayanıklı olan hızlı vites değiştirme özellikli yarış tipi vites kutusu ve iyileştirilmiş frenler yer alıyor. İyileştirilmiş frenler önde dört göbek kaliperli disk frenler ve arkada orijinal otomobildeki kampanalı frenlerin yenilenmiş olarak kullanıldığı bir sistemi içeriyor. Tamamen ayarlanabilir amortisörlerle süspansiyon, Classic ekibine özel etkinliklerde kullanım için hassas ayar yapabilme olanağı sağlıyor.

XK motor

Orijinal 3,4 litre sıralı altı silindirli XK motor ilave 45 bg güç ve hızlı geçiş özellikli dört ileri düz şanzımanıyla yüksek dayanıklılık sunuyor. Sıralı altı silindirli motor, yarışlarda kullanılacak bir otomobil yaratma hedefiyle beş buçuk ayı aşkın bir zamanda titizlikle yeniden üretildi. Bunun sonucunda orijinal motorun 180 bg gücü 225 bg’ye yükseltildi ve yüksek performanslı sürüş sırasında yerinden çıkmaması amacıyla çelik destekli tapalar gibi öğelerle yüksek hızlardaki dayanıklılık artırıldı. Yeni, iyileştirilmiş egzoz sistemi de alışılmış tekli egzoz borusu yerine çift egzoz borusu içeriyor.

Aged Saddle işlenmiş deri iç tasarımı

Mat siyah gövde rengi, kendine özgü kapitone deri koltuk tasarımıyla ve Aged Saddle işlenmiş deri iç tasarımıyla bir araya geliyor. Otomobilin iç kısmı da aynı şekilde benzersiz kılındı. Aged Saddle işlenmiş deri kullanılan koltuklar özel kapitone tasarıma sahip ve koltuk sırtlıkları alışılmış kumaş malzeme yerine alüminyumdan üretildi. Classic ekibi 1,88 boyundaki David Gandy’nin rahat etmesi için normalde sürücü koltuğunun arkasında yer alan iki akü yerine yer kazanmak için tek bir akü yerleştirdi. Daha fazla diz mesafesi elde etmek üzere normalden daha küçük bir direksiyon kullanılmasının ardında da bu düşünce yatıyor.

Özel 15 inç direksiyon

Özel 15 inç direksiyon ve özel ayarlanan ön koltuk konforu artırıyor.Tasarım ve son dokunuşlar, yenileme işleminin her adımında renk ve malzeme tercihini yapan David Gandy ile iş birliği içinde gerçekleştirildi. Dış tasarım 13 litre ve dört kat olarak uygulanan mat siyah renk boyayla tamamlanırken, yarış otomobillerinden ilham alan üstten açılır yakıt kapağı gibi ek dış özelliklere de yer verildi.

XK120 Lightweight

XK120 Lightweight ile özdeşleşen bir diğer özellik olan orijinal parçalı ön cam çift aero camla değiştirildi Tamamlanan otomobil, yolda ve yarışta kullanmayı amaçlayan sahibine geçen hafta sonu gerçekleştirilen Monaco E-Prix yarışından bir hafta önce teslim edildi.
q Klasik bir Jaguar otomobile özel bir işlem yaptırma konusunda daha fazla bilgi için: www.jaguar.com/classic veya +44 (0) 203 601 1255

İLGİLİ YAZILAR

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM

IAN CALLUM, 20 YILIN ARDINDAN JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ GÖREVİNDEN AYRILIRKEN, YERİNİ JULIAN THOMSON’A BIRAKIYOR...
EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK

Jaguar’ın fabrika turları, bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmenizi sağladığı gibi, hayat boyu unutamayacağınız bir maceraya, gerçekliğini sorgulayacağınız bir teknolojiye ve...
'DRIVE-IN' KÜLTÜRÜ

'DRIVE-IN' KÜLTÜRÜ

Türkiye’nin farklı köşelerini keşfetmek isteyenler için, 6 etkileyici müze önerisi…...
20. YÜZYIL MERAKI

20. YÜZYIL MERAKI

20. Yüzyıl merakı Dizilerle giderilebilir mi? İngiliz yapımlarıyla deniyoruz....
ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

20. yüzyılda inşa edilen ve şu an aramızda olmayan yapılar....
ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

20. yüzyılda inşa edilen ve şu an aramızda olmayan yapılar....
TEKRAR TEKRAR SEYREDİLMESİ GEREKEN FİLMLER VOL.1

TEKRAR TEKRAR SEYREDİLMESİ GEREKEN FİLMLER VOL.1

Her izlediğinizde farklı yönlerini göreceğiniz, bakış açınızı değiştirecek film önerilerini sizin için hazırladık...
JAGS AND MOVIES

JAGS AND MOVIES

Jaguar'ların filmlerde sık sık karşımıza çıkmasından daha önce bu haberimizde de bahsetmiştik....

HIZLI BAĞLANTILAR