GERÇEK KOŞULLARDA SÜRÜŞ

WLTP kılavuzu: Yakıt verimliliği rakamlarına yönelik yeni bir standart.
GERÇEK KOŞULLARDA SÜRÜŞ

Tıpkı harİtaların yolculuk sırasında kılavuzluk etmesi gİBİ, otomobİl testİ de gerçek koşulları anlama konusunda yardımcı olur. Uydu navİgasyon kullanılması ve yolculuk boyunca daha İYİ talİmatlar elde edİlmesİ gİBİ özellİklerle harİtaların gelİşmesİ gİbİ, yakıt tüketİmi ve emİsyona yönelİk yenİ WLTP ve RDE testlerİ de yenİ bir otomobİl satın alırken çok daha net bir tablo sunmaya başladı.
Eylül 2018 itibariyle yeni Avrupa WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) standardı yürürlüğe girdi. WLTP, benzinli, dizel, elektrikli ve hibrit otomobiller için yakıt verimlilik oranlarını vererek halihazırda kullanılan NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi) standardının yerine geçiyor. Böylece yeni bir otomobil satın alırken gerçek koşullarda yalnızca depo (veya batarya) ile elde edeceğinize kıyasla daha iyi bir kilometre bilgisine sahip olabilirsiniz.


Benzinli, dizel veya hibrit motorlu (MHEV ya da PHEV) otomobiller, hem yakıt tüketimi hem de emisyon rakamları ile sunulur. Elektrikli otomobillerde, menzilin yanı sıra enerji tüketimi rakamları da belirtilir. Söz konusu rakamları sunacak testler, Eylül 2018 itibariyle tüm otomobillerde gerçekleştirilecektir.


Bu, Jaguar araçlarını değiştirmiyor. Zira olağanüstü performansa ve ileri teknolojiye sahip Jaguar otomobilleri, tasarım ve mühendislik açısından en iyi örnekleri sunmaya devam edecek. Yeni rakamlar, motorlarımızın ve güç aktarım elemanlarımızın sağladığı gerçek koşullardaki deneyimi çok daha iyi bir şekilde gösterecek.


Yeni testler, mevcut motor teknolojisini daha iyi bir şekilde yansıtmak için tasarlanmıştır. NEDC, en son, modern hibrit otomobillerin ilk neslinin piyasaya geniş ölçüde sunulduğu 1997 yılında güncellenmişti. 20 yıl sonra, PHEV ve MHEV’e ek olarak Jaguar I-PACE gibi elektrikli otomobillerimiz de yollara çıktı. NEDC testleri, bu tür otomobiller için tasarlanmamıştır; bunları WLTP ele alır.


Yeni testlerNEDC’nin yetersizliği, kapsamlı testlerle giderilebilir. NEDC testleri, yaklaşık 20 dakika sürmekteydi. Yeni WLTP testi ise 30 dakika sürecek ve bu süreçte otomobilinizi test etmenin yanı sıra fabrikada monte edilmiş aksesuarlar gibi opsiyonel donanımın etkileri de değerlendirilecek.


Söz konusu testler elbette ağırlıklı olarak bir yol gösterici, bir kılavuz teşkil eder. Gerçek koşullarda kullanım, arazi, hava ve sürüş stiliniz gibi çok sayıda faktörden etkilenir. Eylül 2019’da yeni yol testleri uygulanmaya başladığında başka rakamlar da göreceksiniz. Söz konusu rakamlar, nitrojen oksit (NOx) partikülleri ve diğer egzoz emisyonu değerleri ölçümlerini de içerecek.


WLTP, otomobil satın alırken bilinçli bir karar vermenize yönelik ek bilgiler sağlaması itibariyle NEDC’den ayrılır. Yeni testler daha zorludur ve önceki rakamlara benzer nitelikte sonuçlar sunmayacaktır. WLTP yakıt tüketimi ve karbon dioksit (CO2) rakamları, daha doğru olacaktır; ancak NEDC rakamlarına kıyasla daha yüksek görünecek ve benzer şekilde, elektrikli otomobiller de nispeten daha düşük menzile sahip gibi görünecektir.

WLTP, otomobil satın alırken bilinçliWLTP TESTLERİNE GEÇİŞ NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?
Eylül 2017 itibariyle üretilen tamamen yeni tüm otomobiller, WLTP kullanılarak test ediliyor. Ancak, AB bir geçiş süreci başlattı ve buna göre tüm otomobil üreticileri Eylül 2018 itibariyle önceden üretilmiş modelleri de yeni standartları kullanarak test edecek. Yeni standart, AB ülkelerinin yanı sıra İsviçre, Türkiye, Norveç, Lihtenştayn ve İsrail için geçerli olacak.


Ayrıca Eylül 2018’de, bu ülkelerde Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE) testi de zorunlu hale gelecek. RDE testi, partikülleri ve nitrojen dioksit (NO2) emisyonunu doğrudan yolda ölçecek. Biz halihazırda EU6d RDE standardının düşük eşik limiti değerlerine uyum sağlamaktayız. 2020 itibariyle WLTP ve RDE için yeni test rakamları AB’ye ve diğer ülkelere yeni standart dahilinde iletilecek.

ARAÇLARIMIZ

Yaşam stiliniz, sürüş stiliniz ve kişisel zevkinize mükemmel uyum.

JAGUAR MODELLERİ

JAGUAR MODELLERİ

Jaguar’ın sizin için nasıl üretildiğini keşfedin.
TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE

TAMAMEN ELEKTRİKLİ JAGUAR I-PACE

Üst düzey tamamen elektrikli performans SUV modeli.
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Pistte öğrendiklerimizi yola taşıyoruz.

DİĞER HİKAYELER

DEF/AdBlue

DEF/AdBlue

DEF/AdBlue nedir? Otomobilinizde nasıl kullanmalısınız?
BENZİNLİ Mİ, DİZEL Mİ?

BENZİNLİ Mİ, DİZEL Mİ?

Benzinli mi, dizel mi? Sizin için en uygun olan aracı seçin.
SATIŞ SONRASI

satış sonrası

Jaguar kullanıcı desteği.