DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF)

DİZEL EGZOZ SIVISI (DEF)

EURO 6, DİZEL MOTORLAR VE SEÇİMLİ KATALİTİK İNDİRGEME: DEF NEDİR, NASIL YENİDEN DOLDURULUR VE SIK SORULAN SORULAR

Euro 6 emisyonu yönetmeliğinin otomobillerimiz, sürücülerimiz ve çevremiz için ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

NOT: DEF seviyesi düştüğünde mesaj merkezinde bir bildirim mesajı görüntülenir. En kısa sürede DEF deposunu ISO22241 standartlarına uygun DEF ile yeniden doldurun. DEF deposunun tamamen doldurulması için Jaguar Yetkili Satıcıları ve Yetkili Servisleri ile de temasa geçebilirsiniz. DEF'in ortalama tüketimi 800 km/1 litredir. Ancak tüketim miktarı, sürüş stiliniz, hava durumu ve yol koşullarından büyük oranda etkilenir.

AdBlue™ SERVİS RANDEVUSU

Bakım ve onarım işlemleriniz için servis randevu almanız, servisimizin size daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmasına olanak tanır.
AdBlue™ SERVİS RANDEVUSU

SIK SORULAN SORULAR

Genel

TÜMÜNÜ AÇ
S: DEF'İ NE SIKLIKTA DOLDURMALIYIM?
S: DEF'İ NASIL SAKLAMALIYIM?
S: DEF BİTERSE NE OLUR?

Bakım

TÜMÜNÜ AÇ
S: DEF SEVİYEMİ NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?
S: DEF DEPOSUNU KENDİM DOLDURABİLİR MİYİM?

GÜVENLİK

TÜMÜNÜ AÇ
S: DEF TEHLİKELİ MİDİR?

EURO 6 NEDİR?

Euro 6, egzoz emisyonunu sınırlayarak otomobilleri daha çevre dostu hale getirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği Yönetmeliği'dir. Bu yönetmelik, bir yol aracının kilometre başına ne kadar nitrojen oksit (NOx) ve hidrokarbon gazı üretebileceği konusunda kısıtlamalar getirir.

Benzinli ve dizel otomobiller yeni Euro 6 yönetmeliği dahilinde farklı kısıtlamalara tabidir. Dizel otomobiller için izin verilen NOx emisyonu seviyesi 80mg/km'ye (180mg/km'den), izin verilen hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 170mg/km'ye (230mg/km'den) düşürülmüştür. Benzinli otomobiller için ise izin verilen NOx emisyon seviyesi 60mg/km’de, hidrokarbon emisyonu seviyesi ise 100mg/km’dedir.

Diğer otomobil üreticileriyle birlikte Jaguar da kanunen aşağıdaki tarihler itibariyle bu yeni yönetmelikle uyumlu olmak zorundadır:

  • 1. Ocak 2015'ten itibaren piyasaya sunulan Jaguar XE de dahil tüm otomobiller Euro 6 standartlarına uyumlu olmalıdır.
  • Halihazırda satılık olan otomobiller 1 Eylül 2015 itibariyle Euro 6 ile uyumlu olmalıdır ancak;
  • Üretici tarafından 1 Haziran 2015 tarihinden önce üretilen ve sevkiyatı gerçekleştirilen araç modellerinin satışı 1 Eylül 2016 tarihine kadar devam edebilir. Bununla birlikte, üreticinin bu modeller için istisna başvurusunda bulunması gereklidir.