DEVAM MODELLERİ

Le Mans yarışını kazanan ikonik Jaguar D-TYPE, Lightweight E-TYPE ve XKSS modellerinin ardından Jaguar Classic atölyelerinden çıkan üçüncü devam otomobili oluyor.

DEVAM MODELLERİ

JAGUAR D‑TYPE

Üç kez Le Mans şampiyonu olan efsane, geri dönüyor.Jaguar Classic, 1956 yılında üretilen ilk örnekten 62 yıl sonra Coventry’de ikonik Jaguar D-TYPE yarış otomobilinin üretimine yeniden başlıyor. Jaguar Classic tarafından yeniden üretilecek bir mühendislik prototipi olan ilk Jaguar D-TYPE, bu hafta Paris’teki Salon Retromobile’da ilk kez dünyaya sunulacak.


Warwickshire’daki Jaguar Classic Works’te Jaguar D-TYPE’ın 25 yeni örneği titizlikte el ile üretilecek. Jaguar 1955’te 100 adet D-TYPE üretmeyi planlamıştı. Yalnızca 75’ini üretebilen Jaguar Classic, şimdi o döneme uygun 25 yeni spor otomobilin üretimi ile şirketin ilk isteğini gerçekleştiriyor.


1955 ve 1957 yılları arasında 24 saatlik Le Mans yarışını 3 kez kazanan Jaguar D-TYPE, altı silindirli XK motoruna sahipti. 2018 yılında müşteriler için üretilen Jaguar D-TYPE’ın her bir parçası özgün, orijinal teknik özelliklere uygun şekilde tasarlanacak.


Jaguar Classic Direktörü Tim Hannig şunları söylüyor: “Jaguar D‑type, dünyanın en zorlu otomobil yarışında olağanüstü bir rekor elde eden tüm zamanların en ikonik ve şık yarış otomobillerinden biri. Bugün de o günlerdeki kadar görkemli.


Coventry’de gerçekleşen planlı üretimini tamamlayarak Jaguar D-TYPE’ın başarı hikayesini sürdürebilmek, Jaguar Classic’teki sınıfının birincisi uzmanların tamamlamaktan onur duyduğu, yaşam boyu bir kez karşılaşılabilecek projelerden biri.”


2014-2015 yıllarında tamamlanan eksik olan altı Lightweight E-TYPE ile 2017-2018 yıllarında tamamlanan dokuz XKSS’nin ardından Jaguar D-TYPE, Jaguar Classic’in üçüncü devam otomobili oluyor.


Orijinal Jaguar mühendislik çizimleri ve kayıtlarına ayrıcalıklı erişime sahip Jaguar Classic uzmanlarının detaylı araştırmaları sayesinde her bir yeni Jaguar D-TYPE, 1950’li yıllarda yarış müdürü Lofty England ve mühendislerinin oluşturduğu özgün teknik özelliklere göre üretilecek. Jaguar D‑type müşterileri, 1955 model Shortnose veya 1956 model Longnose gövdeyi tercih edebilecek.


Mühendislik prototipi, genişletilmiş kaput, sürücü başının arkasındaki karakteristik kuyruk kanadı, geniş açılı silindir kafası ve hızlı değişen fren kaliperleri ile tanınabilen 1956 Longnose modeli.


Jaguar Classic Mühendislik Müdürü Kev Riches, şunları söylüyor: “D‑TYPE’dan türetilen dokuz XKSS’nin yeniden tasarlanması oldukça tatmin edici ve eksik olan altı Lightweight E-TYPE’ın üretiminden teknik olarak çok daha zorlayıcıydı. Ancak XKSS projesinden öğrendiklerimiz, son 25 D‑TYPE modeline bir adım önde başlamamıza yardımcı oldu. Modellerin her bir detayı tıpkı Jaguar Yarış Departmanının istediği gibi tam anlamıyla doğru olacak.”

XKSS-classic

KÜLLERİNDEN DOĞDU: XKSS YENİDEN YOLLARDA

Her şeyi yakıp kavuran ünlü Brown’s Lane yangınından 60 yıl sonra XKSS geri dönüyor.


Jaguar, dokuz yeni XKSS modelini yeniden üretmeyi planladıklarını açıkladı.


12 Şubat 1957’deki ünlü Brown’s Lane fabrikasındaki yangında yok olan dokuz modelden önce yalnızca 16 otomobil ABD’ye ithal edilmek üzere tamamlanmıştı.


59 yıl sonra dokuz yeni Jaguar XKSS, Jaguar Classic tarafından 1957 teknik özelliklerine tam olarak uygun şekilde titizlikle el ile üretilecek ve seçili koleksiyoner ve müşteri gruplarına özel olarak sunulacak.


Jaguar Lightweight E‑type projesinden ilham alan her yeni XKSS devam modeli, Jaguar’ın Warwick’teki yeni tesisinde el ile üretilecek.


Jaguar XKSS’nin hikayesi, Jaguar D-TYPE’ın 1955, 1956 ve 1957’deki üç başarılı Le Mans galibiyeti ile başladı. Bunun ardından ‘Bay Jaguar’ Sir Williams Lyons, kalan 25 Jaguar D-TYPE yarış otomobilini yol otomobili versiyonuna dönüştürmeye yönelik üstün bir vizyon üretti ve böylece dünyanın ilk süper otomobili doğmuş oldu.


Jaguar Classic Direktörü Tim Hannig konuyla ilgili şunları söylüyor: "Jaguar tarihinde benzersiz bir yere sahip olan Jaguar XKSS, ayrıcalıklı ve tartışmasız tasarımı ile dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonerler tarafından dört gözle bekleniyor.


Jaguar Classic'in son derece yetenekli mühendis ve teknisyen ekibi, dokuz otomobilin her birinin tamamen özgün ve en yüksek kalite ile üretildiğinden emin olmak için yıllarca toplanan bilgileri kullanacak.”


Jaguar XKSS’nin ilk yeni devam otomobili, 2017 yılında sunulacak.

THE XKSS RIDES AGAIN