EN POPÜLER SAFARİ ROTALARI

Unutulmaz deneyimlerden biri olan safari, daha çok Afrika’nın el değmemiş bazı bölgelerinde yaban yaşamını gözlemlemek ve avlanmak için yapılan bir gezi türüdür. Safari neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir.
EN POPÜLER SAFARİ ROTALARI

Eski tarihlerde avlanmak için yapılan bu geziler günümüzde daha çok yaban yaşamını gözlemlemek için düzenlenmektedir. Zamanla, hem heyecan verici hem de tehlikeli olması sebebiyle özellikle maceracıların hobisi haline gelmiştir.


Doğal yaşam gibi safari turları da sürprizlerle doludur. Belgesellerde gördüğümüz birçok vahşi hayvanın yakından görülmesine olanak sağlayan bu deneyim, günün ilk ışıklarıyla ya da gün doğmadan çıkılan bir yolculuktur.


Safari turları konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Keyif alacağınız bir turu bulmak için iyi bir araştırma yapmak safari turuna çıkmadan yapacağınız en önemli adımdır.
  • Rehberinizin dediklerini uygulamanız çok önemlidir.
  • Turlarda hayvanların zarar görmemesine ekstra dikkat etmeniz ve onların fotoğraflarını çekmek dışında hareketlerini engelleyecek ya da kısıtlayacak hareketlerde bulunmamanız gerekir.
  • Rehbere aklınızdaki tüm soruları sormalısınız. Hayvanlarla ya da bölgeyle ilgili soracağınız tüm sorular turunuzu daha eğlenceli hale getirecektir.

En popüler safari rotalarının çoğu Kenya’da ve Tanzanya’da ancak en çok Afrika’da bulunur. Dubai’de hiç hayvan göremeyeceğiniz çöl safarisi de alternatifler arasında bulunuyor. Afrika’da ziyaret edilecek çok sayıda heyecan verici yer olmasına rağmen, en popüler safari destinasyonları savan, tropikal, Akdeniz ve dağ iklim bölgelerinde yoğunlaşır. Her destinasyonda görülmesi gereken farklı hayvanlar ve yaşanacak farklı safari kültürleri vardır. Safari hayvanları Afrika aslanı, fil, çita, zürafa, zebra, hipopotam, gergedan, Afrika leoparı, Afrika antilobu, devekuşudur. Bu hayvanların hepsi her destinasyonda değişiklik gösterdiği için, çıktığınız safari turunda görmek istediğiniz hayvanlar için iyice araştırma yapmalısınız ve turunuzu buna göre satın almalısınız.
İşte, en popüler safari rotaları:Tanzanya


Tanzanya

Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan ülke, safariye gitmek için en popüler rotadır. Vahşi yaşam alanlarının bolluğuyla bilinir. Zebra ve gnuların (Afrika Antilopları) göç yolu üzerinde yer alır. Afrika Antilopları, Serengeti Ulusal Parkı’ndan başlayıp yağmuru takip ederek Kenya’ya ulaşırlar. Unesco’nun Dünya Miras Listesinde yer alan Serengeti Ulusal Parkı, safari için vazgeçilmez bir bölgedir. Büyük Göç’e tanık olmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alır.


Masai dilinde “Hayatın Hediyesi” anlamına gelen Ngrongoro Krateri, Tanzanya’da yapılacak safari alanlarından bir diğeridir. Serengeti gibi Unesco’nun Dünya Miras Listesinde yer alan Ngrongoro Krateri, doğal yaşama ve Büyük Göç’e tanıklık etmek ile beraber Masai kültürünü yakından tanımaya da olanak sağlar. Doğu Afrika'nın en büyük ve eski kabilelerinden biri olan Masailer, Tanzanya ve Kenya sınırları içinde bulunan 'Masai Mara' bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli bir halktır.Kenya


Kenya

Kenya, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Nefes kesici bir güzellik sunan Kenya’da safari için uygun pek çok park bulunmaktadır. Büyük Göç’e tanık olmak için harika bir yer olan ülkede, bitki örtüsü ve yaban hayat çeşitlilik gösterir.


Dünyanın el değmemiş safari rotalarından birinde eşsiz Afrika macerası yaşamak için Masai Mara Ulusal Koruma Alanı, ülkenin en çok ziyaret edilen parklarından biridir. Kenya’nın güneybatısında bulunan Masai Mara’da mevsimsel yaşam farklılıkları bu bölgede ön plandadır. Afrika Antilobu Masai Mara’nın da en dominant türleri arasındadır.


Nakuru Gölü diğer en çok ziyaret edilen parklardan bir diğeridir. Tahminlere göre 2 milyona yakın flamingoya ev sahipliği yapar ve hemen hemen bütün bütün vahşi yaşamı barındıran bir coğrafyaya sahiptir.Botswana


Botswana

Botswana, dünyanın en vahşi yerlerinden biri olarak tanınır ve Afrika kıtasının güneyinde bulunur. Şehir merkezlerinden çok doğal yaşamı ve coğrafi oluşumları ile ilgi çeken ülke, Afrika’nın gizli kalmış cenneti olarak biliniyor. Botswana, çölle ve tuz yataklarıyla dolu bir Afrika ülkesidir.


Chobe Milli Parkı, yıl boyunca muhteşem yaban hayatı izleme ve kuş gözlemciliği için en uygun yerlerden biridir. Parkta 460’dan fazla kuş türü görülmüştür. Victoria Şelaleleri’ne yakınlığı sebebiyle safari için en uygun parklardan biri olarak bilinir. Victoria Şelaleleri’ne günlük düzenleyebileceğiniz gezi ile safari turunuzu daha elverişli hale getirebilirsiniz.Güney Afrika


Güney Afrika

Güney Afrika’da zengin bir yaban hayat bulunmaktadır. Ülkede bulunan birçok ulusal parklar ile oluşturulan yaban hayatı koruma bölgeleri sayesinde, bu bölgede çeşitli yaban hayvanlarını gözlemlemek mümkündür.


Afrika’nın en popüler milli parkı olan Kruger Ulusal Parkı ile tanınan Güney Afrika, birçok hayvan ve kuşa ev sahipliği yapar. Güney Afrika’nın vahşi doğanın kalbi olarak bilinen Kruger Ulusal Parkı aynı zamanda bölgenin en büyük milli parkıdır. Parkın içinde hayvan çeşitliliği kadar farklı bitki ve ağaç türleri de bulunmaktadır. Burada dağ bisikleti yapmak, rehberli turlara katılmak da geziyi keyifli hale getirmektedir.


Pilanesberg Milli Parkı, Güney Afrika’da safari için tercih edilebilecek bir diğer parktır. Afrika vahşi yaşamının en tehlikeli memeli hayvanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Maceracıların Afrika manzarasının keyfini çıkarmak için geldikleri Pilanesberg Milli Parkı’nı günübirlik turlarla da ziyaret edebilirsiniz.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BAŞARILARIYLA TARİHTE İZ BIRAKAN KADINLAR

BAŞARILARIYLA TARİHTE İZ BIRAKAN KADINLAR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, New York'ta 15.000 çalışan kadının daha kısa mesai, daha yüksek maaş ve seçme hakkı talep etmesinden 1 yıl sonra, Amerika Sosyalist Partisi tarafından ilan edilmiş ve kabul görmüştür.
DÜNYACA ÜNLÜ MİLLİ PARKLAR

DÜNYACA ÜNLÜ MİLLİ PARKLAR

Milli Parklar; doğanın korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kendi haline bırakılan ulusal öneme sahip coğrafi alanlardır.
TÜRKİYE’DE GÜNEŞİN EN GÜZEL DOĞDUĞU VE BATTIĞI YERLER

TÜRKİYE’DE GÜNEŞİN EN GÜZEL DOĞDUĞU VE BATTIĞI YERLER

Gün içinde gökyüzünde gözle göremediğimiz birçok olay yaşanıyor. Gözle görebildiklerimiz ise gerçekten sınırlı sayıda. İşte bunlardan biri olan gün doğumları ve gün batımları, insanlık tarihi boyunca belki de kendilerine en çok bakılan manzaralar olarak karşımıza çıkıyor.