BENZERSİZ AWD TEKNOLOJİSİ

BENZERSİZ AWD TEKNOLOJİSİ

JAGUAR'IN GELİŞMİŞ DÖRT ÇEKER SİSTEMİ

Otomobillerine dört çeker özelliğini eklemek üzere piyasadaki tüm sistemleri ayrıntılı bir biçimde inceleyen Jaguar mühendisleri, mevcut hiçbir sistemin, Jaguar'dan beklediğiniz o benzersiz deneyimi sunabilecek düzeyde olmadığını ortaya koydu. Bu nedenle, çözüm olarak Akıllı Güç Aktarım Dinamiği özelliğine sahip Jaguar All Wheel Drive (AWD) Sistemi'ni geliştirildi.

BENZERSİZ AKILLI GÜÇ AKTARIM DİNAMİĞİ (IDD)

BENZERSİZ AKILLI GÜÇ AKTARIM DİNAMİĞİ (IDD)

Jaguar'ın benzersiz kapasiteye sahip otomatik AWD sistemi; simge haline gelen Jaguar F-TYPE, ödüllü Jaguar XF ve XE sedan modelleri ile Jaguar'ın performans SUV’u F-PACE ile birlikte sunuluyor. Sistem, bir performans otomobili kullanma deneyimini her türlü hava koşulunda ve her türlü zeminde güçlendirmek üzere özel olarak geliştirilmiştir. IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi, bir araya getirildiğinde kendisini diğer tüm sistemlerden ayıran iki temel özelliğe sahiptir.
İSTEĞE BAĞLI TORK

İSTEĞE BAĞLI TORK

Jaguar'ın efsanevi yol tutuşunun anahtarı dinamik arkadan itiş hissidir. Jaguar’ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi bu karakteristik özelliği daha güçlü bir arkadan itiş eğilimiyle korur. Normal sürüş koşulları altında gücün %90'ı arka tekerleklere aktarılır, buna rağmen kuru bir zeminde tam hızlanma sırasında bu değer %100'e kadar çıkabilir. Sistem ön tekerleklerde daha fazla tork gerektiğini tespit ettiğinde, çekişi korumak için gerekli olan miktarı ön tekerleklere yönlendirir ve bunu performans ihtiyacına göre dengeler. Koşullar normale döndüğünde tork arkaya yönlendirilir.
TEPKİ DEĞİL, ÖNGÖRÜ

TEPKİ DEĞİL, ÖNGÖRÜ

Diğer AWD sistemlerinden farklı olarak, IDD çekiş kaybına tepki vermek yerine bu kaybı öngörür. Sistem, böyle bir kaybı öngördüğünde, kesintisiz bir sürüş keyfi sağlamak üzere torku daha iyi tutuş sağlayacak olan tekerleklere önceden yönlendirir.
IDD, bunu yapabilen ve her koşulda daha yüksek denge ve güven sağlayan tek AWD sistemidir.

ADAPTİF YÜZEY TEPKİSİ

Jaguar, IDD sistemiyle birlikte çalışan ek bir teknoloji daha geliştirdi. Adaptif Yüzey Tepkisi, çamur, buz, mıcır ve kar gibi farklı seviyede çekiş kuvvetine sahip yüzeyleri ayırt etmek üzere tasarlanmıştır ve koşullara uygun şekilde ideal tork dağıtımını gerçekleştirir.

Jaguar’ın AWD sistemine sahip sedan modeli Jaguar XF, farklı zeminler için iki program modu arasında otomatik geçiş yaparken, AWD SUV modeli Jaguar F-PACE ise derin kar veya derin mıcır bulunan zeminlerde çekişi optimize etmek için üçüncü bir çekiş moduna sahiptir. Zemin nasıl olursa olsun, Adaptif Yüzey Tepkisi sizi yolunuzdan alıkoymamak amacıyla en iyi şekilde çalışır.

ADAPTİF YÜZEY TEPKİSİ

SINIFININ ÖNCÜSÜ AWD

Jaguar'ın IDD fonksiyonuna sahip AWD sistemi, performans otomobilleri için geliştirilmiştir. İdeal tutuş ve performans dengesini sunmak üzere sürekli ayar yapar. Hafif, az bakım gerektiren teknolojisi, normal koşullar altında arkadan itişin sağladığı verimliliğinin yanı sıra gerektiği zamanlarda dört çeker dengesini de sunar. Çekiş kaybını öngörme ve önceden müdahale etme becerisi, sistemin öncelikli olarak performansı koruyacağı anlamına gelir. Bu, tüm Jaguar'ların ortak özelliğidir.

SINIFININ ÖNCÜSÜ AWD