LÜKS PERFORMANS SUV MODELİ JAGUAR F‑PACE

Jaguar’ın kullanışlılık ve stil açısından çığır açan SUV modeli. Jaguar’ı tasarlayan mühendis ve tasarımcılar, ilham kaynaklarını açıklıyor.
LÜKS PERFORMANS SUV MODELİ JAGUAR F‑PACE

Jaguar portföyünü genişletmeye kararlı olduğundan ve halihazırda muhteşem bir sedan yelpazesi bulunduğundan, bir lüks performans SUV’u üretmek, son derece yerinde bir karardı.Jaguar’ın Seri Üretim Tasarımı Stüdyo Direktörü Wayne Burgess, şunları söylüyor: ‘Dünya değişti. Sedanları ne kadar sevsem de daha kullanışlı bir Jaguar spor otomobil fikrini de anlayışla kabul ediyorum. Eşim ve ikiz oğullarımla hayatımın farklı bir noktasındayım. Bu nedenle Jaguar F-PACE gibi bir otomobil, benim için mantıklı olur; çünkü bu model yapmasını istediğim her şeyi yapabilen bir aile otomobili.’

2013’de Jaguar C-X17 konsept otomobili, Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda iddialı bir lansman gerçekleştirdi. Jaguar XF’e benzeyen ön yüzü ve ince gövdesi ile daha ilk bakışta bir Jaguar olduğu beli olan model, farklı bir amaca ve pazar hedefine sahipti. Jaguar F-PACE seri üretim modelinde otomobilin özü korundu.

Jaguar’da F-PACE’e benzeyen ve daha önce yapılan bir tasarım olmamıştı, bu da ekip için bir yenilik oldu. ‘Yeni tasarımı Jaguar E‑Type veya XJ gibi bir klasikle kıyaslama durumu olmadığından bu programda çalışmak gerçekten keyifliydi,’ diyor Burgess ve ekliyor: ‘Bu, daha özgür hissetmemi sağladı.’

Dış Tasarım Müdürü Adam Hatton, Jaguar klasiklerini referans almadan, Jaguar F-TYPE’ın tasarım özelliklerini yeniden değerlendirdi.

‘Ön çamurluğu ve arka kısım çizgileri, muntazam yüzeyleri, ince signature stop lambaları ve saf arka tasarımı... Formlar sıçrayan Jaguar amblemine doğru yöneldikçe otomobilin görsel ağırlığının büyük kısmı ortadan kalkmış. Jaguar F-PACE’in kaputu daha yatay, ancak tutarlı olması için Jaguar XE ve XF’deki yan havalandırmalar burada da yer alıyor. Kendimize verdiğimiz talimat çok açıktı: Haydi gezegendeki en iyi görünen, en sportif ve en kullanışlı otomobili üretelim.’

Model yelpazesindeki Jaguar otomobillerde detaylar aynıyken Jaguar F-PACE’in oranları oldukça farklıydı. Önden arkaya Jaguar F-PACE’in yan kısmının altına baktığınızda, otomobilin omuz kısmının kabinin pencere çizgisinin üstünde dar ve sıkıştırılmış bir görünümden arka tekerleklerinin üstünde geniş ve güçlü bir yapıya doğru değiştiğini görebilirsiniz.

‘Jaguar F-PACE, heyecan yaratan uzun bir arka aks dışı çıkıntıya sahiptir. Son derece kısa ön aks dışı çıkıntılar mevcut olduğundan bunu yapabildik. Bu konuda mühendislik ekibi ile birlikte gerçekten çok çalıştık. Otomobilimizin karşısına bunun tam zıttını koyduğunuzda, çok da iyi görünmeyecektir,’ diyor Burgess.

Gövde Yapıları Proje Lideri David Hoadley’nin belirttiği gibi bunu üretim için uygun hale getirmek kolay değildi: ‘Arka tekerlek davlumbazı üzerindeki kısım, Jaguar F-PACE’in kilit bir özelliğidir ve bu bizim için oldukça zorlayıcıydı. Ödün vermek istemediğimiz için mümkün olanın sınırlarını zorladık.’

Bir Porsche Macan’dan daha büyük ama Audi Q7’den daha küçük olan Jaguar F-PACE’in uzun arka aks dışı çıkıntısının avantajları, arka diz boşluğu ve bagaj boyutunun büyümesini sağlayarak bir dış tasarım estetiği olmanın ötesine geçiyor. Otomobil, rakiplerininkinden üstün 650 litrelik bir yük alanına*** ve 1255 mm’lik etkileyici bir bagaj genişliğine (tekerlek davlumbazı arası 1048 mm) sahiptir.

Jaguar F-Pace Lüks Performance Suv

Spor otomobillerin şasi sistemlerine ve Jaguar F-TYPE’tan alınan teknolojilere sahip Jaguar F-PACE, yolda hızlı tepki veren hassas sürüş dinamikleri sunar.
Jaguar F-Pace Lüks Performance Suv

‘Katlanarak düz hale gelen koltuklarla kapasite olağanüstü bir hal alıyor,’ diyor Burgess ve ekliyor: ‘Koltuklar açık olduğunda bile yük alanı oldukça geniş.’

Portfolio kaplamada koltuklar şık ‘oluklu’ dolgularla birlikte sunuluyor. Bu, 1960’lı ve 70’li yılların klasik Jaguar koltuklarının tamamen modern bir yorumudur. Önde Jaguar F-PACE’in Sports Command yüksek sürüş pozisyonu, sürücüye güven verir ve çok daha iddialı bir görünüm kazandırır.

Jaguar F-PACE lüks ve sürüş özelliklerinin yanı sıra kullanışlılığıyla da öne çıkar. Bağımsız Acil Durum Freni, Kör Nokta İzleme özellikli Ters Yönde Trafik Algılama ve Şerit Takip Asistanı özellikli Sürücü Durumu İzleme gibi trafikte güvende kalmanızı sağlayacak yenilikçi sistemler, standart olarak sunulur.

Jaguar F-PACE, her yere götürülebilecek, gerçekten dayanıklı ve sağlam olan yeni bir Activity Key kauçuk bilekliğe sahiptir. Bu bileklik, bütünleşik vericisi aracılığıyla otomobilinizi kilitleyip kilidini açar; böylece anahtarlarınızı otomobilin içinde güvenle bırakabilirsiniz. Jaguar elektrikli yazılım uzmanı Paul Morris şunları söylüyor: ‘Su geçirmez Activity Key aynı zamanda sıcaklık ve darbeye karşı da dayanıklıdır. Bagaj kapağındaki belirli bir alana doğru kullandığınızda çalışır. Bu alan, Jaguar’larda J harfidir. Kullanıcının hizaladığı Activity Key, anahtarlarımıza benzer radyo frekansları kullanır. Ayrıca, otomobilin içinde bırakılan anahtarları da etkisiz hale getirir; böylece otomobile girmeye çalışan kişiler bu anahtarları kullanarak otomobili çalıştıramazlar.’

‘Jaguar F-PACE, kullandığımız sistem ayar yöntemleri sayesinde sınıfının en iyilerinden biri olan bir direksiyon hissi sunar,’ diyor Otomobil Dinamikleri Teknik Müdürü Peter Davis ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: ‘Bir SUV’da olduğunuzu anlamayacaksınız. Jaguar F-TYPE’tan ilham alan bir ön aksımız, bir katı arka aksımız ve titizlikle geliştirilen lastiklerimiz de bulunuyor.’

Turbocharged dört silindirli 180 BG 20d Ingenium i4 dizel, 300 BG 30d dizel ve 340 BG ile 380 BG çıkışlı 3.0 benzinli V6 motor dahil olmak üzere bölgenize bağlı olarak çok çeşitli motor* yelpazesi, manuel ve otomatik vites, arkadan ve dört çekişli sistem seçeneklerinin yanı sıra 129 g/km’den başlayan CO2 emisyonu ve 4.9 l/100 km** yakıt ekonomisi sunuluyor.

Jaguar F-PACE, daha hafif bir genel ağırlık için yüzde 80 yoğun mimari gövdenin yanı sıra olağanüstü dinamikler, ekonomi ve emisyon rakamları ile Jaguar için gerçek anlamda yeni bir çığır açıyor. Driveline Uzmanı Alex Hall’un söylediği gibi: ‘Jaguar’ı, Jaguar’ın daha önce hiç ulaşmamış olduğu bir noktaya taşıdık.’

*Bu özelliklerin kullanılabilirliği ve standart veya opsiyonel olarak sunulup sunulmadığı ülkeye göre değişiklik gösterir. Daha fazla bilgi için lütfen Jaguar Yetkili Satıcınızla bağlantıya geçin.

*Verilen yakıt tüketimi rakamları, AB düzenlemelerine uygun olarak üreticinin resmi test sonuçlarına göre belirlenmiştir.

Bir otomobilin yakıt tüketimi testlerde çıkan sonuçlardan farklı olabilir, bu rakamlar yalnızca karşılaştırma amacıyla kullanılmaktadır.

Jaguar F‑PACE için resmi yakıt tüketimi rakamları (l/100 km): Şehir içi 12,2 – 5,7 , Şehir dışı 7,1 – 4,5 , Ortalama 8,9 – 4,9. CO2 emisyonu g/km: 209 – 129.

*** Lastik onarım sistemi takıldığında

"J A G U A R    F ‑ P A C E ,    S I N I F I N I N    E N    İ Y İ L E R İ N D E N    B İ R İ    O L A N    B İ R    D İ R E K S İ Y O N    H İ S S İ    S U N A R . "


PETER DAVIS
Otomobil Dinamikleri Teknik Müdürü