JAGUAR, ÜÇÜNCÜ VISION GRAN TURISMO ARACI ROADSTER’IN LANSMANINI TASARIMCILARIN TERCİHİ ÖZEL GÖRÜNÜMLERLE KUTLADI

Jaguar Vision Gran Turismo Roadster

Jaguar, Mart başında tamamen elektrikli sanal oyun spor araçlarından üçüncüsü olan Jaguar Vision Gran Turismo Roadster’ı tanıttı. Orijinal Jaguar Vision Gran Turismo Coupé ve üstün bir dayanıklılık yarışçısı olan Vision Gran Turismo SV’nin kazandığı başarının ardından, Jaguar’ın tamamen elektrikli yeni sanal yarış aracı, dünyaca ünlü yarış oyunu serisinin en yeni ve en etkileyici versiyonu olan Gran Turismo 7'nin lansmanı için yarış pistindeki yerini alıyor.


Jaguar Tasarım ekibi, Jaguar Vision GT serisinin üçüncü üyesini kutlamak amacıyla her araç için yeni ve özel birer tasarım geliştirdi. Özel olarak tasarlanan siyah ve gri gövde renkleri, zarif grafikler, araçlara özgü çarpıcı ve şık tasarımı öne çıkararak otomobillerin oyundaki görünümlerine özgünlük katıyor.  


Tamamen elektrikli ve tek kişilik bir yarış aracı olarak karşımıza çıkan Jaguar Vision Gran Turismo Roadster, Coupé modelinin yarışlarda kendini kanıtlayan güç aktarım elemanlarını zamansız bir tasarıma sahip ikonik Jaguar D-TYPE modelinden ilham alan pürüzsüz ve sade bir formla birleştiriyor.  


Jaguar Vision Gran Turismo Roadster

“Bir araç tasarımcısı olarak, Gran Turismo serisi için üç sanal araç tasarlayan ekipte yer almak rüya gibi bir deneyimdi. 2019’da sunulan Vision GT Coupé ve 2020’de sunulan Vision GT SV’yi takip eden Roadster’ı tasarlarken üç araçtan oluşan eksiksiz bir seri sunmanın mükemmel bir yolunu bulmayı hedefliyorduk. Gran Turismo 7, bu düşüncemizi gerçekleştirmek için bize mükemmel bir fırsat sundu.

Aracın görselliği muhteşem bir seviyede. Gece vakti Tokyo sokaklarından California’daki Laguna Seca yarış pistine kadar dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir yarış rotasına uyum sağlayacak nitelikte.”


OLIVER CATTELL-FORD
JAGUAR GELİŞMİŞ TASARIM EKİBİ DIŞ TASARIMCISI


Jaguar Vision Gran Turismo Roadster

Oyunculara, açık kokpitli bir Jaguar spor aracının sunduğu saf ve özel sürüş deneyimini yaşatmak üzere tasarlanan Roadster, üç elektrikli motoru sayesinde toplamda 1.020 BG’yi (750 kW) aşan bir motor gücü ve ilk saniyeden itibaren hazır bekleyen 1.200 Nm maksimum tork sunuyor. Azami hızı 200 mil/saati aşan ve 0’dan 60 mil/saate iki saniyeden kısa sürede içinde hızlanan bu araç olağanüstü sürüş karakteri, yol tutuşu ve çevikliği ile gerçekten unutulmaz bir sürüş deneyimi vaat ediyor.  


İlk iki Jaguar Gran Turismo Vision aracından alışık olduğumuz akıcı yüzeyler, çarpıcı çizgiler ve mükemmel oranlar Roadster modelinde de anında fark ediliyor. Ancak bu sefer açılabilir bir gölgelik yerine doğrudan sürücünün önünde geriye doğru yaslanmış bir hava perdesi bulunuyor.  


Aracın hikayesinde, üç Le Mans birinciliği bulunan D-TYPE ile özdeşleşmiş kuyruk kanadının modern bir yorumu göze çarpıyor. Minimum sürtünme ile olağanüstü bir denge sunmak amacıyla yüksek hızlarda açılması için tasarlanan bu kanat, son teknoloji kullanılarak aerodinamik açıdan optimize edilmiş olarak karşımıza çıkıyor.   


Ayrıca, Roadster modelinde görebileceğimiz şık detaylardan biri olarak, Jaguar monogram deseni kullanılarak işlenen ve LED’lerle hafif şekilde aydınlatılan İngiliz Bayrağı tasarımı kanat üzerinde hemen göze çarpıyor. Bu tema, ön çamurluklardaki el yapımı deri kayışlar ve ön ızgarada yer alan küre şeklindeki ikonik ışıklar ile devam ediyor.


Jaguar Vision Gran Turismo Roadster’ın sürücü odaklı çarpıcı iç tasarımında lüks anlayışından ödün vermeyen hafif malzemeler ve kaplamalar, büyüleyici ince detaylarla bir araya geliyor. Açık kokpitli yarış araçlarına özgü benzersiz görüş alanı ve uzun formdaki şık kaput sayesinde oyuncular kendilerini tamamen yarışın heyecanına kaptıracaklar.  


Roadster’ın sert ancak aynı zamanda hafif monokok gövdesi, karbon fiber kompozit malzeme ve gelişmiş alüminyum alaşımlar kullanılarak ustalıkla tasarlandı. Son teknoloji ürünü lityum iyon batarya grubunun gövdede mümkün olduğunca alçak bir konuma yerleştirilmesi, aracın olağanüstü sürüş dinamikleri açısından büyük önem taşıyan alçak ağırlık merkezine, alçak yalpa merkezine ve 50:50’ye yakın ağırlık dağılımına katkıda bulunuyor. 


Bataryadan gelen güç, Jaguar Racing’in Formula E deneyiminden öğrenilen bilgiler ışığında geliştirilen hafif, güçlü ve kompakt üç motora iletiliyor. Biri ön, ikisi arka aksta yer alan bu motorlar sayesinde toplamda 1.020 BG (750 kW) çıkış ve ilk andan itibaren hazırda bekleyen 1.200 Nm tork elde ediliyor. Oyuncular, başlangıç çizgisinden hızlı bir kalkış yapıp 200 mil/saatin üzerindeki azami hıza ulaştıklarında bu muhteşem deneyimi kendileri de yaşayacaklar.  


Polyphony Digital’ın 4 Mart’tan sonra PS4™ ve PS5™ konsollarında oynanmaya başlanan Gran Turismo 7 için geliştirdiği yeni özellikler, bu deneyimi bir üst seviyeye taşıyor.  


“Jaguar Vision’ın Gran Turismo 7 üçlemesini tamamlayan yeni üyesi Jaguar Vision Gran Turismo Roadster’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Jaguar Tasarım ekibiyle birlikte çalışmak harika bir deneyimdi. Yeni oyunda sürücülerin sanal dünyada direksiyon başına geçmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Üç araç da GT7’nin sunacağı heyecan verici yeni kullanıcı deneyimi için mükemmel bir seçim olacak.”


KAZUNORI YAMAUCHI
GRAN TURISMO YARATICISI, POLYPHONY DIGITAL INC. BAŞKANI


Jaguar Vision Gran Turismo Roadster

Oyuncular, yeni Roadster’ın yanı sıra Jaguar Vision Gran Turismo SV’yi de artık ilk kez kullanabilecekler.  İlk olarak tanıtıldığı Aralık 2020’den bu yana Gran Turismo 7’de sunulan bu model, Jaguar tarafından tasarlanan ve Jaguar SV tarafından üst düzey performans, çekiş ve yüksek hız dengesi sağlamak üzere geliştirilen tamamen elektrikli sanal bir dayanıklılık yarışı aracı. Jaguar Racing tarafından geliştirilen ve 1.903 BG (1.400 kW) çıkış sunan dört elektrikli motora sahip GT SV, 0’dan 60 mil/saate yalnızca 1,65 saniyede ulaşırken 255 mil/saatlik azami hızı ile göz kamaştırıyor.  


Jaguar Vision Gran Turismo Roadster, Vision Gran Turismo Coupé ve Vision Gran Turismo SV modelleri Gran Turismo 7’de oyuncuların bu eşsiz deneyime katılmaları için hazır.