JAGUAR SÜRDÜRÜLEBİLİR YENİ NESİL LÜKS İÇ TASARIMLARINDA PLASTİK ATIK KULLANACAK

JAGUAR SÜRDÜRÜLEBİLİR YENİ NESİL LÜKS İÇ TASARIMLARINDA PLASTİK ATIK KULLANACAK

Jaguar, okyanus ve çöp sahalarındaki atıklardan yüksek kalitede iç tasarım malzemeleri üretmek için ECONYL® naylon ile işbirliği yapıyor.


Jaguar, okyanus ve çöp sahalarından elde edilen atıklardan üretilen yüksek kaliteli iç tasarımlar geliştirmek üzere ECONYL® naylon ile iş birliği yapıyor.

Yeni nesil Jaguar modellerindeki paspas ve kaplamalarda, geri dönüştürülmüş endüstriyel plastikten, giysi üreticilerindeki artık kumaşlardan, balık çiftliklerindeki balık ağlarından ve okyanuslarda “hayalet ağ” olarak bilinen ağlardan üretilen ECONYL® elyaf malzeme kullanılacak.

Sorumluluk bilinciyle üretilen kaynaklar ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak sürdürülebilir lüks iç tasarımlar ortaya çıkartmaya yönelik bu taahhüt, çevreyi daha güvenli ve temiz hale getiriyor. Aynı zamanda müşterilere hem premium hem de sürdürülebilir bir seçenek sunacak yenilikçi yaklaşımla Jaguar, “Destination Zero” misyonuna doğru ilerliyor.

Sentetik elyaf endüstrisinde küresel bir lider olan Aquafil tarafından üretilen ECONYL® naylon malzeme, lüks moda, spor giyim ve saat markaları tarafından el çantaları, sırt çantaları, mayo ve saat kayışlarında kullanılıyor.

naylon atıkları dünyanın dört bir yanından topluyor

Aquafil, naylon atıkları dünyanın dört bir yanından topluyor. Şirket bir yılda 40.000 ton atığı geri dönüştürüyor ve geri dönüşüm süreci, naylonun küresel ısınmaya olan etkisini petrolden üretilen malzemelere kıyasla yüzde 90 oranında azaltıyor. Üretilen her 10.000 ton ECONYL® ham madde için 70.000 varil ham petrol tasarrufu sağlanırken 65.100 tona eşdeğer karbon emisyonu da önleniyor.

Son teknoloji arıtma merkezlerinde atıklar analiz ediliyor, işleniyor ve naylon atık hazırlanarak depolimerizasyon olarak bilinen bir kimyasal işlemle orijinal ham maddelerine ayrıldığı kimya tesisine aktarılıyor. Ham naylon malzeme daha sonra ECONYL® adlı ipliğe dönüştürülüyor.

Süreç boyunca naylon olmayan malzemeler, metaller veya balık ağları üzerinde yosun oluşumunu engellemek için kullanılan bakır sülfat gibi diğer yan ürünler ayrılarak geri dönüşüm için alternatif endüstrilere gönderiliyor.

Sonuç olarak elde edilen ECONYL® naylon polimer, ham fosil malzemeyle aynı kimyasal özelliklere ve performans karakterine sahip oluyor ve halı ve tekstilde kullanılan elyaf malzemeye dönüştürülüyor.

Elde edilen iplik, müşterilere birinci sınıf ve kolay yıpranmayan bir ürün sunarken, çevre bilincine sahip ve sürdürülebilir malzeme hedefiyle gelecekteki Jaguar ve Land Rover modelleri için paspas imalatında kullanılabilecek. Süreç Jaguar'a “Destination Zero” yolculuğunun bir parçası olarak döngüsel ekonomiye doğru ilerleme konusunda yardımcı oluyor.

Tasarımcılarımız ve mühendislerimiz gelecekteki Jaguar modellerinde kullanılacak yeni nesil sürdürülebilir malzemeler geliştirmeyi hedefliyorlar. En son yenilikçi teknikler ve tekstil materyalleri kullanarak yeni sürdürülebilir malzemelerin üretimine odaklanmaya önem veriyoruz. Atıkları en aza indirmek, malzemelerin yeniden kullanımı ve karbon emisyonunun azaltılması “Destination Zero” misyonumuzun temelinde yer alıyor. Sektörde öncülük edecek malzemelerin araştırılması, hedefimize ulaşırken kullandığımız temel yöntemlerden biri ve müşterilerimize sunduğumuz tasarımın ayrılmaz bir parçası.


ADRIAN ILES
JAGUAR İÇ TASARIM KIDEMLİ MÜHENDİSİBu yılın başlarında Jaguar art arda ikinci yılında Carbon Trust sertifikası aldı. Bu sertifika, Birleşik Krallık’ta yürütülen operasyonların, uluslararası alanda kabul gören PAS 2060 karbon nötrleştirme standardına uygun olduğunu gösteriyor. Birleşik Krallık’taki tüm tesisler, Jaguar'ın küresel araç üretiminin yüzde 77’sini oluşturuyor.

IPACE

Jaguar’ın tamamen elektrikli I-PACE modeli dayanıklı yün ve araç başına 53 adet plastik şişeden geri dönüştürülen süet kumaşı bir araya getiren isteğe bağlı yüksek kaliteli Kvadrat malzeme kullanıyor.