JAGUAR VE TEKNOLOJİ DEVİ NVIDIA
OTONOM ARAÇLAR İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Jaguar, “Reimagine” stratejisi

Jaguar, “Reimagine” stratejisinin parçası olarak lider teknoloji firması NVIDIA ile iş birliği yaptı. Kalite, teknoloji ve sürdürülebilirlikte yeni ölçütler belirlemek için çok önemli bir adım olan bu stratejik ortaklıkla Jaguar markası, müşterilerine otonom sürüş ile yapay zekâ destekli hizmetler sunacak.

Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi odak noktasına alan Jaguar, NVIDIA ile gerçekleştirdiği birlikteliğin ilk sonuçlarını 2025 yılında almayı hedefliyor. NVIDIA DRIVETM yazılımının tanımlı olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar araçları; geniş aktif güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra sürücü destek sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde sürücü ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak.

Reimagine stratejisiyle kalıcı bir sürdürülebilirlik hedefleyen Jaguar, böylece dünyanın en çok arzu edilen lüks otomobillerinin çevreye olan olumsuz etkisini minimuma indirirken, bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasını da odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar araçlarında kullanılacak bilgisayar destekli sistemi, NVIDIA DRIVE HyperionTM tabanlı DRIVE OrinTM olarak tanımlıyor. DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini kontrol edecek. DRIVE OrinTM aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar İşletim Sistemini çalıştırırken Drive HyperionTM ise merkezi sinir sistemi niteliğinde bir görev üstleniyor olacak.

NVIDIA ve Jaguar ortaklığı tüm bu öncü teknolojik gelişmelere ek olarak AI tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak. NVIDIA DGXTM ve gerçek zamanlı fiziksel simülasyon olan NVIDIA OmniverseTM üzerine kurulu DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen veri merkezi çözümlerinden en üst seviyede yararlanacak. Jaguar’ ın yazılım tanımlı özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkânı sunacak.

“Yeni nesil otomobiller, otomotiv endüstrisini en büyük ve en ileri teknolojilerin kullanıldığı alanlardan birine dönüştürecek. Yazılım tanımlı, programlanabilir araç filoları, araçların ömrü boyunca yeni işlevler ve hizmetler sunacak. Ulaşımın geleceğini yeniden tasarlamak ve en gelişmiş arabaları yaratmak için Jaguar ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

JENSEN HUANG
NVIDIA KURUCUSU VE CEO'SU