MAKİNELERİN KIRILGANLIĞI

MAKİNELERİN KIRILGANLIĞI

12.06.2017

YAPAY ZEKA VE OTOMASYONLA DEĞİŞECEK HAYATLARIMIZIN SORUMLULUĞUNU GELECEKTE ROBOTLARA ATACAKSAK EĞER, ÖNCESİNDE SERVER DEMİRTAŞ’IN KİNETİK HEYKELLERİNİ GÖRMEKTE FAYDA VAR.

Cenevre’de Desiring-Machines

The M.A.D.Gallery Cenevre’de Desiring-Machines isimli beş adet eşsiz heykelini sergilemesi için davet edilen Server Demirtaş’ın bu sergiyle amacı bize makinelerin hassaslığını göstermek değildir belki ancak bunu düşündürdüğünü söylemek gerek. Bu beş mekanik heykel aslında insan hareketlerini belli bir döngüde taklit edecek şekilde hareket ediyor. Ancak bu taklit futbol oynamak veya selamlaşmaktan ziyade insanın kendi dünyasında duyduğu durumları tasvir ediyor. Iç çatışmalar, huzursuz davranışlar, tedirginlik, kırılgan olma hali, yalnızlık gibi duygularımızı kinetik insanımsı heykelleriyle veriyor Demirtaş.
Bir mühendis olduğu için heykellerini kendisi tamamen elde üretiyor ve her bir parçası elinden geçiyo

Bir mühendis olduğu için heykellerini kendisi tamamen elde üretiyor ve her bir parçası elinden geçiyor. 1997’den beri mekanik heykelleri ve video çalışmalarıyla bilinen Demirtaş’ın bu beş işi Cenevre’de bulunanlar veya yolu düşecekler için gelecekle ilgili tasvirler yaptırmak üzere galerinin Rue Verdaine, 11 numaradaki adresinde.