Metaverse Dünyasına GİRİŞ

Meta ve universe kelimelerinin birleşiminden oluşan Metaverse kelimesi, “evren ötesi” anlamına geliyor. Metaverse gerçek ve sanalın birleştiği, insanların farklı cihazlar arasında hareket ettiği ve sanal bir ortamda bir araya geldiği dijital bir dünya olarak tanımlanabilir.
Metaverse Dünyasına GİRİŞ

Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinden ve Metaverse’ün internetin geleceği olarak gösterilmesinden sonra adını gittikçe daha sık duymaya başladık. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise Metaverse’ü “İnternetin yerini almayı, sanal hayatı gerçek hayatla birleştirmeyi ve herkes için sonsuz yeni oyun alanları yaratmayı amaçlayan bir sanal gerçeklik yapısı” olarak tanımlıyor. Zuckerberg, bu yeni platformun daha sürükleyici olacağını, insanların sadece ona bakmakla kalmayıp deneyimin içinde olacağını söylüyor.


Bu yeni evrende kullanıcılar kendilerini temsil etmek için avatar oluşturuyorlar. İnsanlar, dijital temsilleri olan avatarları aracılığıyla işte veya oyunda bir araya gelebilir, ofiste karşılaşıp konuşabilir, konserlere gidebilir ve aynı sanal mağazada kıyafet deneyebilirler.


Metaverse

Metaverse kavramı ne zaman ortaya çıktı?


Metaverse terimi ilk olarak yazar Neal Stephenson tarafından 1992 yılında bilim kurgu romanı "Snow Crash"de kullanılmış. Bazı video oyunu toplulukları, Roblox (çocuklar ve gençler tarafından yaratılan sayısız oyunu içeren bir platform) veya Fortnite gibi, meta-evrenlerin tohumlarını zaten yarattılar. Hatta Nisan ayında Fortnite'ta avatar olarak karşımıza çıkan rapçi Travis Scott'ın verdiği beş sanal konseri 12 milyondan fazla oyuncu takip etti.


Metaverse’e nasıl girilir?


Metaverse evrenine şirketlerin kendi oluşturduğu uygulamalar ve platformlardan girmek mümkün. Aşağıda birkaç örnek platformu sizler için derledik:

  • Decentraland Mana: 90 bin 601 parselden oluşan 3 boyutlu bir sanal gerçeklik platformu.

  • Axie Infinity: Ehterium tabanlı kripto para birimlerinin kullanıldığı NFT tabanlı çevrimiçi bir video oyunu.

  • Sand: Oyunculara kendi dünyalarını yaratma ve deneyimleme şansı sunan bir Metaverse projesi.

  • Star Atlas: Blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş uzay temelli bir strateji oyunu.

  • Roblox: Günlük 47 milyon kullanıcısı ve 9,5 milyon geliştiricisi ile yepyeni bir sanal gerçeklik tecrübesi sunan Metaverse platformu.

Metaverse ekipmanları nelerdir?


Sanal gerçeklik gözlükleri, artırılmış gerçeklik gözlükleri, dokunsal eldivenler, kask ve diğer ekipmanlarla üç boyutlu Metaverse deneyimini yaşamak mümkün. Bu ekipmanlar Google, Facebook, Microsoft gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri başta olmak üzere birçok şirket tarafından üretilip satılıyor.


Metaverse ekipmanları

Metaverse’te arsa satın almak


Fiziki dünyayı sanal ortama taşıyan Metaverse üzerinden arsa satın almak, son günlerin popüler gündem konularından biri haline geldi.


Metaverse’ün hizmet sunucularından The Sandbox, Decentraland, CryptoVoxels ve Somnium Space sadece bir haftada yaklaşık 100 milyon dolarlık arazi sattı. Hepsi satışları kendi kripto para birimleriyle yaparken, bunlar arasında öne çıkansa The Sandbox’taki 4,3 milyon dolarlık arazi oldu.


Metaverse’te arsa satın almak için seçtiğiniz bir platform üzerinden kendinize dijital bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında sanal arazi satan firmaları araştırıp, araziyi satan platform üzerindeki coinler veya sanal cüzdan üzerinden kripto para ile arsanızı satın alabilirsiniz.


Metaverse’te satın alınan arsaları kullanıcıların kendilerinin tasarlaması veya bu alanları platform içerisinde inşa etmesi bekleniyor ancak kullanıcılar başka tasarımcılar ve kullanıcılara geçici süreyle bu arsaları da kiralayabilirler. Bazı platformlar bu uygulamaya izin verirken, bazı platformlarda kullanıcılar arsalarını yalnız kendileri kullanabiliyor.


Metaverse’te arsa satın almak

Metaverse dünyasında Türkiye’de 20 bin, İstanbul’da 11 bini aşkın parsel satıldı


Ovr tabanlı Metaverse platformunda; Türkiye’de 20 bin, İstanbul’da 11 bini aşkın parsel satıldı. Dünyanın 1,6 trilyon parsele bölündüğü bu sanal evrende Türkiye’nin en değerli arazileri çoktan satın alınmış durumda. İstanbul’daki Metaverse arsa fiyatları 200 liradan 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.


Satın alınan yerlerin İstiklal Caddesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, FSM Köprüsü, Ortaköy, Rumeli Hisarı, Kadıköy, Nişantaşı, Bebek gibi gerçek hayatta da ülkemizin en değerli alanlarından olması dikkat çekiyor.


Metaverse’te sınırlı sayıda arsa yok. Örneğin; Fenerbahçe Stadı satın alınmış gibi görünse de bu sadece tek bir platformda yapılan bir satış anlamına geliyor. Dünya haritası başka platformlar tarafından kullanılıp aynı piksel tekrar satışa çıkarılabiliyor. Arsa değerini belirleyen şey ise platforma yönelik talep, platformun kendi güvenilirliği ve bilinirliği. Tüm kullanıcılar arsa satın alırken, satın aldıkları platformu çok iyi değerlendirmek zorundalar.


Metaverse ofisleri nasıl olacak?


Metaverse, markalar ve şirketlerin görünürlük almalarında ve gelişmesinde büyük bir fırsat olarak görülüyor. Örneğin pandemi nedeniyle uzaktan çalışanların, Metaverse’te daha fazla iletişim kurabilecekleri ve daha üretken olabilecekleri düşünülüyor.


Metaverse ofisleri

Sanal gerçeklik araçlarının yardımı sayesinde Metaverse evreninde bulunan ofisinizde oluşturduğunuz avatarınızla kendinize ait bir çalışma masası da oluşturabiliyorsunuz. Kendi bilgisayarınızı Metaverse’te iş bilgisayarı olarak kullanabiliyor, iş arkadaşlarınız avatarlarıyla bir araya gelebiliyor ve toplantılar gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani gerçek dünyadaki ofis hayatınızı Metaverse’te yaşıyorsunuz.İçerikte yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olmayıp, bilgilendirici niteliktedir. Borusan Otomotiv, içerik doğrultusunda alınan kişisel karar ve tercihlerle ilgili sorumluluk kabul etmemektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YAPAY ZEKA VE DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

YAPAY ZEKA VE DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

Ufkunuzu açacak, sizi teknoloji ve insan ilişkisi üzerine düşünmeye davet edecek birkaç film ve dizi önerisi...
SANATIN DİJİTALLE DÖNÜŞÜMÜ: NFT

SANATIN DİJİTALLE DÖNÜŞÜMÜ: NFT

Son zamanlarda adını internet sitelerinde ya da televizyon haberlerinde sıkça duyduğumuz NFT yani; Non-Fungible Tokens kavramını Türkçeye “Değiştirilemez Dijital Varlıklar” olarak çevirebiliriz.
EVDE KALMAYI CAZİP KILAN TEKNOLOJİK CİHAZLAR

EVDE KALMAYI CAZİP KILAN TEKNOLOJİK CİHAZLAR

Hava sıcaklıklarından şikayetçi olduğunuzu az çok tahmin ediyoruz. Bu durumu lehinize çevirebilir ve evinizde geçirdiğiniz vakitten keyif almanızı sağlayacak teknolojik cihazlara yatırım yapabilirsiniz...