RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

Renkler aslında gördüğümüzden çok daha fazlası olarak hayatımıza etki ediyor.
RENKLERİN TRENDİ: PANTONE 2021

RENKLERİN DÜNYAMIZA ETKİSİ

Hem doğada hem yarattığımız dünyada renklerin her an psikolojimize ve ruhumuza dokunduğunu hissetmek mümkün. Güneşli ve güzel bir günün bizde yarattığı mutluğun ardından, bulutlarla kararan havanın içimizde yarattığı kasvetten tutun da, evimizin duvarına kadar renklerin bizi derinden etkileyen bir rolü var bu hayatta.


Kişisel olarak renk algısı değişkenlik gösterse de toplumsal bir genelleme yapmak mümkün. Geçmişten bugüne dinler ve topluluklar için kutsallaşan renkler olmuş ve dönemin şifacıları kendi içinde bir bütünlüğe sahip renk bilim sistemini kendi tedavilerinde kullanmışlar.


Günümüz dünyasında da rengin ruh ve psikoloji üzerindeki etkisi kabul görerek birçok tedavide ve günlük hayatımızda dikkate alınıyor.


Yoga, Reiki ve benzeri birçok ruhsal şifalanma inancına sahip teknikler de, insanda bulunan enerji merkezi olan çakraların renklerle ilişkili olduğuna inanıyor.


Satış - pazarlama, moda, mimari ve tasarım gibi birçok alanda da renkler yerini alıyor. Ürünü alıcıya ulaştırmadan yapılan tüm çalışmalarda, renklerin en doğu kullanım alanı ve psikolojik etkileri dikkate alınıyor.Papağanlar


HER ŞEYİN BİR RENGİ OLUR DA, YAŞADIĞIMIZ YILIN RENGİ OLMAZ MI?


PANTONE, 21 yıldır her bir yıla, 2058 renge sahip arşivinden, dönemin psikolojik ve sosyolojik durumunu da göz önünde bulundurarak yılın Trend’ini, ruhuna uygun bir renkle tanımlıyor.PANTONE Nedir?

Pantone Colour Formula Guide; 2058 tire renk içeren ve her rengin ofset baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk kataloğudur. PANTONE renkler, özellikle rengin değişmesinin istenmediği kurumsal kimlik çalışmalarında tercih edilir. PANTONE renklerin ortak evrensel lisanı olarak da tanımlanabilir.2021: PANTONE 17-5104 ULTIMATE GRAY + PANTONE 13-0647 ILLUMINATING


2021: PANTONE 17-5104 ULTIMATE GRAY + PANTONE 13-0647 ILLUMINATING

2021 yılının renkleri, PANTONE 17-5104 kodlu Ultimate Gri ve PANTONE 13-0647 kodlu Illuminating Sarı olarak belirlendi.


PANTONE Color Institute’den Leatrice Eiseman seçilen renkleri şöyle tanımlıyor; “Sonsuz kalıcı bir gri ile canlılık veren bir sarının birleşimi, güçlü ve güvenilir bir pozitiflik ifade eder. Ultimate Grey ve Illuminating, pratik ve kaya gibi sağlam ancak aynı zamanda sıcak ve iyimser, bu bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonudur. Cesaretli olmalı ve moralimizi hep yüksek tutmalıyız. Bu, insan ruhu için çok önemlidir.”


PANTONE, Ultimate Grey + Illuminating'in eşleşmesi, sesimizi duyurmak için doğuştan gelen, görünür olma ve tanınma ihtiyacımızı vurguladığını söylüyor. İç görüye bağlı olan, bilgeliğe, deneyime ve zekaya saygı duyan bir renk kombinasyonu ile yenilenmeye ilham veriyor.2016: PANTONE 13-1520 ROSE QUARTZ & PANTONE 15-3919 SERENİTY


2016: PANTONE 13-1520 ROSE QUARTZ & PANTONE 15-3919 SERENİTY


2016: PANTONE 13-1520 ROSE QUARTZ & PANTONE 15-3919 SERENİTY


İkinci kez iki renk seçen PANTONE, daha önce 2016 yılında ilk kez PANTONE 15-3919 Serenity and PANTONE 13-1520 Rose Quartz seçimleriyle iki tonu harmanlayarak cinsiyetçiliğe vurgu yaptı. Renklerin tek taraflılığından, toplumsal cinsiyet hareketliliğine ve alışkanlıkların değişmesine yol açmak adına farkındalık yaratan bir seçimle, tekliğin dışında bir duruş sergiledi.


Toplumsal olayları ve dünyanın gündemini yakından takip eden PANTONE, evrensel renk dili gibi bu özelliğiyle de gönlümüzde taht kurmayı başardı.GEÇMİŞTEN BUGÜNE: SARI


GEÇMİŞTEN BUGÜNE: SARI


Sarı; doğada saf halde bulunabilen, ana renkler arasında yer alıyor.


Geçmişte günümüze sıkça karşılaştığımız renklerden biri olan sarı, sanat tarihinin de en eski renklerinden biri. Antik Mısır ve Roma dönemine uzanan eski resimlerde, hatta bazı mağara resimlerinde de yer alan, tarih öncesi çağlara uzanan bir geçmişi var.


Güneşin rengi olan sarı; her ne kadar bazı toplumlarda olumsuz anlamlar taşısa da aslında renklerin içinde en mutlu olanıdır. İyimserlik, sevgi ve umudu ifade eden bu renge karşı çekim hissedenler genelde özgüvenli, benlik saygısına sahip olan kişilerdir.


Dikkat çekici ve görünürlüğü yüksek bir renk oluşu, ayrışması ve fark edilmesi istenen yerlerde tercih sebebi olmaktadır.


2021 yılında birçok yerde sıkça karşılaşacağımız PANTONE Illuminating (Sarı) ile dikkat çekici ve umut dolu bir yılın bizi beklediğini söyleyebiliriz.GEÇMİŞTEN BUGÜNE: GRİ


GEÇMİŞTEN BUGÜNE: GRİ


Gri; siyah ve beyazın belirli oranlarda karışmasıyla ortaya çıkan renktir.


Güçlü, tarafsız ve zamansız olan gri kolayca gözden kaçabilen ama dikkatle bakıldığında özel bir renktir. Grinin siyah ya da beyaz yakınlığı doğrultusunda algıda farklılık yaratabilir ama genel olarak ruhumuz üzerinde hafifletici bir etkisi olduğu söylenebilir.


Siyah ve beyaz arasındaki mesafeli duruşu, diplomatik bir yanını da ortaya koymaktadır. Başlarda üst kesimin ve bürokrasinin tercihi daha renkli ve hareketli giysilerken, demokrasinin dünyaya yayılmaya başlamasıyla moda anlayışında da kalıcı bir değişikliği ateşledi. Gri, koyu ve nötr renklerden yapılmış elbiseler çoğu otoriter figürün tercihi olarak bugüne kadar geldi.


2021 yılında birçok yerde sıkça karşılaşacağımız PANTONE Ultimate Gri ile tarafsız ve güçlü bir yılın bizi beklediğini söyleyebiliriz.


Son dönem sosyal medyanın gelişimi, PANTONE ile birleşerek renklere de eğlenceli bir bakış açısı kattı. PANTONE’un renkler karşısında farklı olan bu yaklaşımını yakalayanlar, gündemdeki olaylara ve duygulara renk katarak hayatımıza yeni trendler yarattılar.


2021 yılının PANTONE renkleri kadar güçlü ve pozitif olması, akması dileğiyle.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KIŞ BİTKİLERİNİ VE ROOT ATELIER’İ YAKINDAN TANIYALIM

KIŞ BİTKİLERİNİ VE ROOT ATELIER’İ YAKINDAN TANIYALIM

Kış ayları genellikle evlerde zaman geçirdiğimiz, sakinleştiğimiz ve dinlendiğimiz aylardır. Bu yüzden evlerimizi doğayla birleştirmek için daha iyi bir mevsim düşünülemez.
GENÇ SANAT KOLEKSİYONERLERİ

GENÇ SANAT KOLEKSİYONERLERİ

The Pill’den Suela J. Cennet, avukat Selim Bilen ve Galeri Siyah Beyaz’dan Sera Sade… Onları bir araya getiren ise sanat. Bu üç genç koleksiyoner ile sanata olan tutkularını ve aldıkları eserle kurdukları bağı konuştuk.
SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIMA DÜNYADAN ÖRNEKLER

SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIMA DÜNYADAN ÖRNEKLER

Hızla değişen ve gelişen dünyada, nüfus günden güne artarken tüketim de eş zamanlı olarak artış gösteriyor. Çoğu zaman yeni bir şeye ihtiyaç duyma, hali hazırda var olana bir yenisini daha katma ihtiyacından çıkamayarak ardımızda bir yığın bırakabiliyoruz.